To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tyrolczycy w Karkonoszach

Tyrolczycy w Karkonoszach

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu zaprasza na bardzo interesująca wystawę z okazji 180. rocznicy przybycia ewangelickich Tyrolczyków w Karkonosze.

Wystawę tę tworzą liczne plansze opisujące okres reformacji i kontrreformacji w Tyrolu, sytuację ewangelików, pozbawianie ich praw obywatelskich oraz długą wędrówkę z doliny Ziller w Tyrolu pod Karkonosze. Ekspozycję wzbogacają makiety domów tyrolskich użyczone przez Muzeum Karkonoskie oraz archiwalia-oryginalne księgi metrykalne pochodzące z Mysłakowic, a przechowywane w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang w Karpaczu. 

Warto obejrzeć tę wystawę bo ukazuje ona niezwykłą część naszego dziedzictwa. Pokazuje ludzi, którzy zdecydowali się na daleką wędrówkę, na osiedlenie w nowym miejscu bo tylko to gwarantowało im możliwość zachowania wyznania ewangelickiego. Wystawa w karpackim muzeum jest wpisana w program obchodów 500-lecia Reformacji na Dolnym Śląsku. Oglądać już można do końca stycznia 2018 roku.
Warto wspomnieć, że Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wydało w tym roku powieść F.Sommera pt. „Zillertalczycy”, przetłumaczoną przez dr Józefa Zapruckiego. Przedstawia ona historię Tyrolczyków w Karkonoszach, trudności związane z ich osiedleniem, kupnem ziemi, budową oryginalnych domów tyrolskich. Opisuje też wiele ludzkich problemów w nowym kraju, jak i tęsknotę za opuszczoną ojczyzną.