To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Środki na RPO. Dla Dolnego Śląska 6 mld zł. mniej!

Środki na RPO. Dla Dolnego Śląska 6 mld zł. mniej!

W ogonie województw znalazł się Dolny Śląsk pod względem ilości unijnych pieniędzy rozdzielonych przez rząd na Regionalne Programy Operacyjne w perspektywie finansowej 2021-27. Dla Dolnego Śląska przewidziano 870 mln euro, przy 2,2 mln euro w poprzedniej perspektywie. To około 6 mld zł mniej. W Sejmiku zaskakujący dwugłos płynący z koalicji sprawującej władzę. Podział chwalą radni PiS, marszałek Przybylski z Bezpartyjnych jest oburzony.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że podzielone zostały fundusze na programy regionalne:
dolnośląskie – 870 mln euro
kujawsko-pomorskie – 1,475 mld euro
lubelskie – 1,768 mld euro
lubuskie – 736 mln euro
łódzkie – 1,631 mld euro
małopolskie – 1,541 mld euro
mazowieckie – 1,67 mld euro
opolskie – 763 mln euro
podkarpackie – 1,661 mld euro
podlaskie – 992 mln euro
pomorskie – 1,129 mld euro
śląskie – 2,365 mld euro
świętokrzyskie – 1,106 mld euro
warmińsko-mazurskie – 1,228 mld euro
wielkopolskie – 1,070 mld euro
zachodniopomorskie – 1,311 mld euro.
Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. Trzy czwarte środków zostało już podzielonych, a jedna czwarta przeznaczona została na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.
Kwota, którą przydzielono Dolnemu Śląskowi jest zaskakująco mała, nawet biorąc pod uwagę, że region – z uwagi na poziom rozwoju – trafił do grupy regionów przejściowych. To jednak nie tłumaczy, że mniej od nas (i to niewiele mniej) dostana znacznie mniejsze województwa lubuskie i opolskie.
Zdecydowanie taki podział środków krytykuje opozycja. Mówili o tym samorządowcy, którzy przed dwoma dniami spotkali się z prezydentem Łużniakiem w Jeleniej Górze - prezydenci Sopotu, Poznania, Wrocławia, Wałbrzycha i burmistrz Szklarskiej Poręby. Bardziej zaskakująca jest reakcja samorządowców z koalicji sprawującej władzę w sejmiku wojewódzkim.
Konferencję informującą o podziale unijnych pieniędzy - inaczej niż zwykle, bo najczęściej o takich wydarzeniach informuje marszałek województwa – zorganizowali wicemarszałkowie województwa - Marcin Krzyżanowski oraz Grzegorz Macko wraz z przewodniczącym sejmiku Andrzejem Jarochem (wszyscy z PiS).
- Wstępna propozycja finansowa dla Dolnego Śląska, który w nadchodzącej perspektywie sklasyfikowany został jako region w okresie przejściowym - jako najlepiej rozwinięty w kraju obok Wielkopolski - wynosi 1,426 miliarda euro (w sumie Regionalny Program Operacyjny oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji). Jest to propozycja wyjściowa, która podlega dalszym negocjacjom, gdyż do rozdysponowania w skali kraju pomiędzy województwa pozostało nadal ponad 7 miliardów euro. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego propozycja alokacji wynosi 870 mln euro, w tym 652 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 218 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego – napisano w komunikacie.
Zapowiadają też jednak starania o zwiększenie puli środków dla Dolnego Śląska. Do rozdysponowania jest jeszcze 7 mld euro.
Łączna kwota, o której informują samorządowcy wynika z uwzględnienia środków z FST, ale jest to zupełnie inna pula pieniędzy, przeznaczona dla regionów najbardziej dotkniętych negatywnymi społeczno-gospodarczymi skutkami transformacji i złagodzić te skutki. U nas te środki trafia do regionu wałbrzyskiego. W Polsce środki z TFS trafią jeszcze do województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, lubelskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego i np. dla Górnego Śląska wsparcie z tego programu wyniesie dodatkowe 2,07 mld euro, czyli razem 4,43 mld euro przy 1,426 mld euro dla Dolnego Śląska. Dodatkowe środki mają też województwa wschodnie z programu Dla Polski Wschodniej. I sumując wszystkie środki przewidziane dla regionów, Dolny Śląsk pod względem wsparcia jest dopiero jedenasty.
Zgoła odmienne zdanie od swoich wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku ma marszałek Cezary Przybylski. Na facebooku napisał
- Wysokość zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 jest stanowczo za niska na tle innych województw i nie odpowiada oczekiwaniom oraz potrzebom mieszkańców naszego regionu. Dynamiczne tempo rozwoju, które osiągnęliśmy w ostatnich latach, wymaga stabilizacji i kontynuacji, a nie wstrzymywania. Nie można karać Dolnego Śląska za jego wzorowy rozwój. Rozpoczęliśmy wiele bardzo ważnych inwestycji, które realizujemy z myślą o Dolnoślązakach. To m.in. budowa Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu, budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, to gotowość do rewitalizacji szeregu przejmowanych od państwa linii kolejowych. Dolny Śląsk musi mieć nadal szansę rozwijać się dzięki środkom unijnym. Pieniądze z UE wspierają m. in. dolnośląskich przedsiębiorców i pomagają rozwijać innowacyjność naszej gospodarki. Oczekujemy, że ostateczna, wynegocjowana wysokość budżetu będzie wyższa i odpowiadająca potrzebom rozwojowym naszego regionu.
 

Komentarze (18)

To kara dla marszałka za idiοtyczne wydawanie pieniędzy przeznaczonych na kolej, np. pompowanie masy pieniędzy w jakąś zupełnie bzdurną linię po krzakach przez Sobótkę do - nomen omen - Jedliny, a pomijanie niezwykle ważnych linii kolejowych z turystycznego punktu widzenia i nie tylko w Regionie Jeleniogórskim, np. do Karpacza, Kowar i szczególnie do Lwówka (najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce). Jak widać pisanie komentarzy w internecie i słanie donosów na marszałka do ministerstw i innych ważnych instytucji przyniosło rezultat. Rób tak dalej wieśniaku z Bolesławca, a kolejnym krokiem będzie wykopanie cię ze stołka z urzędu marszałkowskiego, bo nikt nie będzie tam dalej utrzymywał takiego przegrywa. Znajdziesz przytułek wąsaty ośle pod mostem - tym kolejowym w Bolesławcu (jest tam dużo miejsca).

Cytuję artykuł: "Dla Dolnego Śląska przewidziano 870 mln euro, przy 2,2 mln euro w poprzedniej perspektywie. To około 6 mld zł mniej." O co chodzi? Czy leci z nami pilot? POprzednia perspektywa 2,2 mln, teraz 870 i Wam wyszło, że jest 6 mld zł mniej? (w euro to będzie ok 1,4 mld) To jest rzetelne dziennikarstwo? To jest bełkot nieuków. No chyba, że tak bardzo chcieliście dowalić, że się POpluliście.

Tak patrząc trzeźwo, niewielka strata. I tak 90% środków rozkradłby Wsiocław z okolicznymi zadoopiami.

Trzeba zrobić nowy podział administracyjny .Wyłączyć wroclaw i Lubin z KGHM wtedy PKB na mieszkaca spadnie o połowę. Wobec takiego podziału potrzebne województwo sudeckiej z jelenia Góra i Wałbrzychem.W takim właśnie celu podzielono mazowieckie wycinając Warszawę z okolicą i przy okazji srtuzika.

Trzeba wydzielić ten kawałek mierzei i tak powołać księstwo jarozbaw.

No niestety, władza centralna o innej jest kierunkowości niż dolnoslazacy...

Jak byla niepodzielna wlacza PO zarówno w kraju jak i dś wcale lepiej to nie wyglądało by nie powiedzieć że gorzej

Tutaj się zgodzę w pełni, niestety nie każdemu czytelnikowi tak łatwo wyciągnąć wnioski z tego...

Jest jeden sposób na narodowych socjalistów pisbolszewikow. Przyłączenie Dolnego Śląska do Unii Europejskiej i Niemiec.

Referendum w sprawie autonomii Dolnego Śląska.

Ja to zawsze powtarzam: Europa zaczyna się za Bobrem. Wystarczy przyłączyć tylko tereny na zachód od Bobru. Reszta to wschód, im bliżej do zabużańskich kresów niż cywilizowanej Europy.

Proponuję Tuska wybrać, hołd Niemcom już złożył.Procedura przyłączenia byłaby szybka i sprawna.Wiele instytucji publicznych nie byłoby potrzebnych[co znacznie obniży koszty funkcjonowania dolnegośląska] bo i po co ,skoro takie już mamy w Niemczech!

Ty szwabska gnido! Nasi dziadkowie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości mówili ,że lepszy własny suchy chleb z wodą, niż nawet omaszczone masłem resztki z cudzego stołu. Ala pojawiają się znowu czerwone szuje, które dla kilku cekinów gotowi są wylizać kicio szwabom i ty Czekisto się do nich zaliczasz. Żeby cie szlag trafił i wszystkich podobnie myślących.

**bię tenkraj. Na wieki wieków i Amen.

Na Dolnym Śląsku będzie trudno reaktywować PGR-y, zatem pieniądze pójdą tam gdzie nic nie ma (wschodnia "ściana") i właśnie tam, te państwowe gospodarstwa rolne, dźwigną upadającą gospodarkę! Natomiast u nas, po upadku prywatnych hoteli i gastronomi, państwo je przejmie, by stworzyć - jak w socjalizmie - Fundusz Wczasów Pracowniczych (FWP), ustanawiając "swoich" - dyrektorami.

Mozliwe ze zamiast fwp zostaną w części z utworzone zamknięte ośrodki do odizolowania ciężkich przypadków i nieuleczalnych przypadków .Zdaje się ty juz się kwalifikujesz .Jestes drugim pensjonariuszem zaraz po bolszewiku a możliwe że to i ty nim jestes i masz rozdwojenie jaźni

Dziękuję Ci, za Twoją troskę o mój stan psychiczny! Ma się on, całkiem dobrze, bo mogę jeszcze bez problemu rozróżnić głupotę, kłamstwa, chciwość, niekompetencję, lenistwo, nieudolność, ****stwo itd, tego – miłującego władzę i pieniądze – pożal się Boże rządu! Myślę, że powinieneś zatroszczyć się o stan psychiczny Prezesa, który (ten Prezes) dotychczas budził u mnie najgorsze uczucia obrzydzenia, ale… po przemyśleniu – jest mi Go autentycznie żal! Przecież tan człowiek jest samotnym sfrustrowanym, odizolowanym od społeczeństwa (przez ochronę), wszędzie widzący zdrajców i wrogów, otoczony wazeliniarzami, którzy z głupoty gotowi są - by się przypodobać – palnąć nawet projekt reaktywacji PGR-ów! Straszne musi być takie samotne życie, by nawet na mszy (w intencji swojej Matki) w kościele, widzieć wrogów… Zatem, proponuję zatroszczyć się, przede wszystkim o stan psychiczny swojego „guru”, mój stan – jak już pisałem – dla dobra kraju, jest nic nie znaczący!

Czy hitler Kaczyński spuścił ze smyczy swoje parszywe psy i wysłał już z braterską pomocą dla Putina? Pałki teleskopowe i gaz, może nie równają się skutecznością z nowiczokiem, ale katolicka banda führera narodowych socjalistów nadrabia gorliwością i brutalnością,szczególnie wobec kobiet i dzieci.
Tworzenie gestapowskich kotłów i łapanie Polaków wyssali z mleczkiem ssąc ..sorry, stojąc pod biurkiem predzia.

pisowskie złodziejstwo na pełnej k*****