To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Składają wyjaśnienia w sprawie oświadczeń majątkowych

Brak danych o miejscu zatrudnienia, skreślenia i poprawki na dokumentach – najogólniej mówiąc – spore niechlujstwo. Tak wyglądają oświadczenia majątkowe radnych powiatowych i pracowników starostwa powiatowego w Jeleniej Górze. Niektórzy zostali wezwani do złożenia wyjaśnień.

Analizy oświadczeń pracowników starostwa dokonał starosta, radnych – przewodniczący rady. Jakie są wnioski po przeglądzie dokumentów? Wypełniający pominęli dane o miejscu zatrudnienia i o stanowisku. Były też różnice w powierzchni domów w dwóch kolejnych oświadczeniach majątkowych. Wygląda to mniej więcej tak, że dom danego urzędnika był większy w ubiegłym roku niż teraz, i odwrotnie. Brakuje też zapisów o liczbie wykazanych akcji, występują rozbieżności dotyczące środków zgromadzonych na rachunkach otwartych funduszy emerytalnych. To główne uwagi do pracowników starostwa. Dotyczy to kierowników jednostek organizacyjnych, dyrektorów szkół powiatowych itp. Niektórzy nie pofatygowali się nawet, by w wpisywać „nie dotyczy” do niektórych rubryk. Słowem – wielkie niechlujstwo.

- Nazwałabym to raczej wynikiem pośpiechu – mówi nam Jolanta Borejszo, sekretarz Powiatu Jeleniogórskiego. - Co do różnicy środków OFE, wynika to z różnych interpretacji przepisów. W ubiegłym roku interpretacja była taka, że wpisywano środki zgromadzone na wszystkich filarach. Tymczasem jak się okazuje, wystarczy wykazać środki zgromadzone na trzecim filarze.

Niby drobiazg, ale trzynaście osób zostało wezwanych do złożenia wyjaśnień. Mniej uwag jest w stosunku do radnych powiatowych. Tu więcej jest skreśleń i poprawek, no i drobnych niejasności dotyczących wykazywania dochodów małżonków.
- Przegląd oświadczeń to standardowe działania – mówi starosta Jacek Włodyga. - To po to, by uniknąć podobnych błędów w przyszłości.