To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ronda na razie nie będzie. Czego jeszcze?

Na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 3 i ul. Lubańskiej często dochodzi do wypadków. Okoliczni mieszkańcy oczekują budowy ronda.

Nie ma szans na choćby rozpoczęcie w tym roku budowy ronda przy skrzyżowaniu Trasy Czeskiej i ulicy Lubańskiej w Jeleniej Górze. Jakie jeszcze planowane inwestycje nie dojdą do skutku i dlaczego?

Na budowę ronda w budżecie miasta przewidzianych było ponad 800 tysięcy złotych. Miasto przesunęło to zadanie na przyszły rok. Większa kwota, bo ponad milion złotych, zaplanowana była na pierwszy etap przebudowy ulicy Krakowskiej: od ul. 1 Maja do Alei Solidarności. Nie rozpoczęła się też planowana w tym roku budowa odcinka ulicy Nowowiejskiej – do obwodnicy południowej. Na to zadanie przewidziano 340 tysięcy złotych. Ponad 220 tysięcy złotych miasto przeznaczyło na budowę i oznakowanie ścieżki rowerowej od ulicy Wiejskiej do ul. Powstańców Śląskich – Wincentego Pola, aż do Węzła Grabarów, ale i ta inwestycja będzie musiała poczekać.

– Co się stało, że te zadania nie dojdą do skutku – pytali radni na ostatniej sesji.
Zastępca prezydenta Jeleniej góry Jerzy Łużniak wyjaśnił, że na te inwestycje miasto planowało uzyskać dotację unijną. – W związku z przesunięciem na rok 2016 naborów wniosków o dofinansowanie, musieliśmy przesunąć te zadania do przyszłorocznego budżetu – powiedział. – Czas realizacji się wydłuży, ale mamy szansę na uzyskanie do 85 procent wartości tych zadań. Warto, bo nie będziemy musieli angażować na to własnych środków.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy urząd marszałkowski ogłosi konkursy. Już mówi się, że będzie to nie wcześniej, jak w drugiej połowie przyszłego roku.

Komentarze (18)

ratusz podąża śladami Kononowicza - żeby nie było niczego

A co słychać z Miasteczkiem Ruchu Drogowego w "Dołku" przy ul. Różyckiego, zgłoszonym do Budżetu Obywatelskiego ? -W ub.roku projekt ten otrzymał bardzo wiele głosów i zajął VII miejsce a w JBO na 2016 podobno został z niewiadomych powodów wykreślony.

Na stronie miasta JG masz napisane dlaczego został wykreślony

Skrzyżowanie to jest tak duże,że wzorem brytyjskim można na środku krzyżówki ustawić krąg betonek,oznakować całość jako rondo ..i cała inwestycja.

Po wczorajszym przewrocie w Sejmie nie ma co liczyć na dotacje.

Oby skarbnik nie wpadł na pomysł zaciągnięcia pożyczki w prowidencie albo jakimś vivusie .

Jak już brać pożyczki, to tylko w Skokach...

Po co rondo ? Niedługo będzieta śmigać per pedes czyli z buta a zamożniejsi kmiecie konikiem na oklep.

No proszę, jak kasa z UE na drogi płynie, to unia dobra, ale jak mamy przyjąć grupę uchodźców, to unia zła.

Co za kołtuńska hipokryzja...

Myślisz, że kasa z unii płynie za darmo i że Polska nic do unii nie wpłaca oraz nie godzi się na niekorzystne dla siebie rozwiązania prawne? Naiwny szaraczku...

Przez kilku baranow postawic chca kolejne rondo na krajowce. Uplynni to tam ruch, jak nic...
Wszyscy bedziemy sie meczyc hamujac do zera a teraz wystarczy zwolnic do 40-50.

kasa z unii to niestety KREDYT !! DLACZEGO NIKT O TYM NIE MÓWI ŻE POTEM NALEŻY ODDAĆ BANKSTEROM 5 X WIĘCEJ

na rataja nie było żadnego dzwona a postanowiono zrobić tam rondo bez potrzeby.... a bardziej to rondo było potrzebne własnie na skrzyzowaniu goduszynskiej z lubanską ale cóz jaka władza takie decyzje... znaczy sie gó... niane

do jelenia... to ty napewno jestes z jeleniej skoro nie wiesz co sie dzieje na tym skrzyzowaniu???

Ile jeszcze nieszczęść musi stać się na tym niefortunnym skrzyżowaniu aby władze wysupłały na nie kasę ale nich mi ktoś powie ile wypadków było na skrzyżowaniu Cieplickiej na przeciw Netto ? Może jakaś niegroźna kolizja i tu znalazły się pieniądze a może znowu zadecydowały "układziki" no nie panowie radni ?

a może raczej nic nie jest potrzebne tylko mądrość kierujących ? tylko tej nie da się kupić.

Pan Łużniak tamtędy nie jeździ, a nam zwykłym, szarym kierowcom takowe jest zbędne....Może kiedyś jadąc na krzyżówce Lubańska-Goduszyńska spotka się z jakimś "sprytnym" i szybkim kierowcą i pójdzie po rozum do głowy, że RONDO na tym skrzyżowaniu naprawdę jest POTRZEBNE!!!!Oby obudził się w porę i zaczął wreszcie podejmować rozsądne decyzje, jakich inwestycji "na już" potrzebuje nasze miasto, a nie jakieś dyrdymały wciska Nam mieszkańcom swoimi "górnolotnymi" planami niepotrzebnych inwestycji.Panie Łużniak, niech pan posłucha głosów mieszkańców!!!!!!Wychodzi na to, że wielu z Nas lepiej wie, co jest potrzebne, a co może poczekać!!!!!!!!

z tym rondem to sobie jaja robią, tam na tym skrzyżowaniu nie idzie przejechać z Goduszyńskiej na Lubańską i odwrotnie , często dochodzi tam do wymuszeń pierwszeństwa przejazdu i samochody z piskiem ruszają, a jeszcze jak się trafi ''L'' to można postać i z 15 minut bo jak jadą nie z jednej to z drugiej strony DK3,

"L"-ki w godzinach szczytu powinny być zakazane.