To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przeniosą ODK do zameczku

Przeniosą ODK do zameczku

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Osiedlowy Dom Kultury najdalej za dwa lata zostanie przeniesiony do zameczku na Zabobrzu. - To fantastyczne miejsce. Finalizujemy ustalenia w tej sprawie – powiedział prezydent Marcin Zawiła.

- Za rok lub dwa zameczek zacznie pełnić funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Zabobrza – zapowiedział prezydent Marcin Zawiła.

Władze miasta doszły do porozumienia z rektorem Politechniki Wrocławskiej w sprawie zamiany nieruchomości. W zamian za zameczek miasto przekaże uczelni budynek domu studenta "Sublokator" przy ulicy Piłsudskiego. Ewentualna różnica w wycenie zostanie zrekompensowana Politechnice w gotówce z możliwością rozłożenia płatności na raty..

Rozpoczęliśmy już przygotowania do wydzielenia budynku akademika  i wyceny nieruchomości. W ciągu kilku tygodni podpiszemy umowę – mówi M. Zawiła.

Dodatkowym plusem – zdaniem prezydenta – jest to, że działka przed zameczkiem od strony Jana Pawła II należy do miasta. - Daje to w perspektywie możliwości do rozbudowy – powiedział.

Przeniesienie ODK wydaje się o tyle zasadne, że placówka mieści się w kosztownym jeśli chodzi o ogrzewanie budynku, w dodatku właściciel – Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa – wycofuje się z partnerstwa współfinansowania tego obiektu.

Na razie nie ma jeszcze planów, jak urządzony zostanie zameczek. - Wokół jest piękny park, wspaniałe miejsce spacerowe – mówi. - Na parterze budynku są duże sale, można byłoby w nich organizować koncerty. W budynkach obok można byłoby zlokalizować filie biblioteczne.

Co prawda zameczek wymaga remontu, miasto jednak wpisało go do tworzonego programu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. - Zameczek formalnie nie jest jeszcze nasz, ale chcemy, by został nim objęty – mówi. Najbardziej kosztowna będzie wymiana okien. Czekamy na ekspertyzę budowlaną stropów. Wymiany będzie wymagało także przyłącze wody oraz instalacja elektryczna.

Komentarze (4)

Mam nadzieję, że chodzi tylko o wymianę okien, i nikt nie wpadł na "genialny" pomysł, by obłożyć styropianem piękną fasadę z klinkierowej cegły /...na dodatek porośnięta pięknym bluszczem/.
A co do przeniesienia tam ODK - dobry pomysł.

Generalnie pomysł OK, tylko tak jak napisał mój przedmówca żadnego styropianu !! a poza tym sądzę że ktoś wpadnie na jakieś plenerowe koncerty w tym małym parku w lecie itp itd.....

Warto przy okazji rozważyć przeniesienie z ul. Wiejskiej harcówko-świetlico-kaplicy, dofinansowywanej przez magistrat. Rada Przyjaciół Harcerstwa z jej szefem na pewno będzie bardzo rada. W parku przypałacowym dzieciaki z tej świetlicy będą mogli rozbić namioty i dowiedzieć się co nie co o skautingu.

przecież to zabytek, idioto