To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przejechali przez Izerę

Przejechali przez Izerę

Prawie 80 cyklistów z Polski i Czech wzięło udział w uroczystym przejeździe z Jakuszyc do czeskiej Jizerki. Przejazd zorganizowano w minioną niedzielę z okazji zakończenia modernizacji ścieżek rowerowych po obu stronach granicy.

Od lipca zeszłego roku Stowarzyszenie Bieg Piastów oraz czeska gmina Kořenov realizowali projekt modernizacji tras rowerowych. Po stronie polskiej wykonano odcinek 230 metrów rowerowej ścieżki szutrowej, która połączyła istniejącą rolkostradę z drogą asfaltową prowadzącą w kierunku schroniska Orle. Dzięki temu łącznikowi cykliści, którzy jadą do Jakuszyc ze Szklarskiej Poręby nie będą musieli jechać ruchliwą drogą krajową numer 3 oraz przejeżdżać przez tory kolejowe. Łącznik znakomicie poprawi bezpieczeństwo na tym odcinku. Po stronie czeskiej w osadzie Jizerka wyremontowano ponad kilometrowy odcinek drogi rowerowej, położono dywanik asfaltowy oraz wyremontowano mostek. Niestety odcinek od mostku na Jizerze nadal jest nieprzejezdny. Jak dotychczas należy tu prowadzić rower. Władze czeskie informują że modernizacja tego odcinka nie będzie możliwa ze względu na bezpieczeństwo pieszych turystów, a na poszerzenie drogi nie zgadzają się służby ochrony przyrody.

Uczestnicy okolicznościowego przejazdu, w tym członkowie jeleniogórskich stowarzyszeń cyklistów: Stowarzyszenia 4 Lipca i Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego, otrzymali pamiątkowe opaski odblaskowe i bidony. Wszystkich cyklistów ugoszczono poczęstunkiem zarówno po stronie czeskiej i polskiej.

Fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów/Andrzej Kwietnicki

Przejechali przez Izerę
Przejechali przez Izerę
Przejechali przez Izerę
Przejechali przez Izerę
Przejechali przez Izerę