Ogólnopolskie badanie PolSenior2 finansowane jest przez Ministerstwo Zdrowia. Na Dolnym Śląsku przebadanych zostanie pół tysiąca osób w wieku 60+. Badania właśnie się rozpoczynają.
Seniorzy zostaną wytypowani do badań na podstawie losowania numeru PESEL. Jak wyjaśnia Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, pielęgniarka następnie wyśle listy do wybranych osób, by umówić się z nimi na spotkanie.
Panie będą legitymować się unikalnymi identyfikatorami, więc bez obaw można je będzie wpuścić do domów.
Po wyrażeniu zgody na badanie, pielęgniarki pobiorą krew do 30 badań, wszechstronnie oceniających stan zdrowia seniora. Ponadto przeprowadzą kilka testów geriatrycznych, sprawdzających między innymi pamięć starszych osób.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, realizacja badania powinna pozwolić na uzyskanie kompleksowej, interdyscyplinarnej wiedzy na temat populacji osób w wieku 60+ w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem najstarszych seniorów i ułatwić projektowanie zmian w systemie opieki zdrowotnej, w tym prowadzenie działań profilaktycznych.
Badania terenowe potrwają do końca 2019 roku.
Hanna Kujawska-Danecka, adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, która jest odpowiedzialna za badania wyjaśnia, że chcą zobaczyć, z czym się zmagają seniorzy, jeżeli chodzi o sytuację rodzinną, czy mają wsparcie, czy tego wsparcia potrzebują, na ile mogą korzystać i mają dostęp do świadczeń systemu opieki zdrowotnej.
Wyniki badań będą wykorzystane do oceny projektów, tj.. Senior plus oraz Leki 75 plus – realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Komentarze (9)
Nie ma nic za darmo, potrzebne dane dla kogoś do doktoratu.
badania nad starzejącym się spoleczeństwem a nie chęć pomocy, doktorat ktos pisze;
poza tym ciekawe ilu oszustow wykorzysta ten ,,program,, zeby dostac sie do domu staruszka
Niech lepiej od razu podejmą studia medyczne,bo chyba o to chodzi.
Niech się zarudnią w naszym szpitalu ,bo brakuje pielęgniarek.A widać,że nie ma dla nich pracy w Gdańsku skoro szukaja jej tutaj.
"Wyniki badań będą wykorzystane do oceny projektów, tj.. Senior plus oraz Leki 75 plus – realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia." - ja tak to widzę: program darmowych leków (Leki+) dla seniorów 75+ - nie działa,również Senior+, także. Rząd chce mieć dane statystyczne na okoliczność ewentualnego odwrotu od szumnie zapowiadanej pomocy socjalnej i zapewne przesunięcia jej w całości na Caritas. Niepokoi mnie forma "losowania" na podstawie numerów peseli, skąd wezmą te numery i czy będzie to zgodne z RODO? Natomiast ogłoszenie listy poparcia sędziów do KRS (zgodnie z prawomocnym wyrokiem NSA) nie może być ujawniona - bo RODO?!
Trzy pijawki co drenują kasę to kościół katolicki ,sekta toruńska ,i caritas z nierobami siostrzyczkami.
Całość rodzi obawy o to, że oszuści czytając o tym programie przebiorą się za pielęgniarki, wykonają fałszywe identyfikatory i będą okradać starszych ludzi.
Laminatory można dziś bez problemu kupić w sklepie.
Najlepiej nikogo nie wpuszczać. Na niezbędne badania, które każdemu nieodpłatnie przysługują udać się z osobą krewną, jeśli starsza osoba ma problemy z poruszaniem się i nie tylko.
Uczulajcie swoich krewnych, sąsiadów, znajomych!
Popieram w całej rozciągłości, jak działa program leki 75+ wystarczy zrobić analizę wykupionych recept.
Ojciec ma 97 lat i z wielką łaską za darmo ma lek na jaskrę (generalnie jest tani). Leki na serce, krążenie, ciśnienie już muszę kupić za nie małe pieniądze.
Krew do 30 badań? To ile pobiorą tej krwi i dlaczego w domach a nie w przychodni lekarskiej? A jeśli starsza osoba zasłabnie?
I dlaczego klinika w Gdańsku zajmie się badaniem seniorów na Dolnym Śląsku? Bliżej Gdańska nie mają seniorów?