To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Patriotyzm i Wolna Grupa Bukowina

Patriotyzm i Wolna Grupa Bukowina

Harcerze z Dolnego Śląska przyjechali do Jeleniej Góry, by wziąć udział w festiwalu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Gwiazdą koncertu była Wolna Grupa Bukowina.

- Chcemy odgrzać, przypomnieć te piosenki, które młodzież rzadko dzisiaj śpiewa – przyznaje Marian Łata, komendant Karkonoskiego Hufca ZHP w Jeleniej Górze. - To jest nasz pomysł na Święto Niepodległości. To nie tylko apel, kwiaty, pomnik, ale też okazja do pośpiewania, radości. Można się spotkać, porozmawiać, no i wygrać nagrody.

W festiwalu wzięły udział drużyny harcerskie i harcerze-soliści z Dolnego Śląska. Każdy wykonywał dwie piosenki: harcerską i patriotyczną. Równolegle z przesłuchaniami, które odbyły ię w Filharmonii Dolnośląskiej, przeprowadzono warsztaty plastyczne i bębniarskie.
- Miałam tremę – przyznaje Ania Fińczyk, solistka z 4 drużyny harcerskiej „Sokolik”. Dziewczyna śpiewa i gra na skrzypcach w szkole muzycznej. - Trochę mało pewnie się czułam. Wolę grać niż śpiewać – przyznaje. - Ale i tak jestem zadowolona.

W podobnym tonie wypowiadała się jej koleżanka z drużyny – Agnieszka Skatulska. - Trochę spaliłyśmy się z dziewczynami, a to ktoś wszedł za szybko, ktoś zafałszował – mówi. Ogólnie była jednak zadowolona. - Przygotowywałyśmy się niecały tydzień, dlatego i tak jest dobrze. Dużo śpiewamy na zbiórkach, ale to są bardziej harcerskie piosenki.

Gwiazdą wieczoru III Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej była Wolna Grupa Bukowina. Na ten koncert sprzedano wszystkie bilety. Muzycy pochwalili się, że w przyszłym roku będą obchodzić 40-lecie istnienia. Po nich odbył się koncert laureatów festiwalu.

W kategorii zespołów zwyciężyła 81 Kamiennogórska Drużyna Starszoharcerska „Granica”, a wśród solistów Mateusz Maleńczuk ze Świerzawy. Serdecznie gratulujemy.