To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie odśnieżają, bo nie mają pieniędzy

Nie odśnieżają, bo nie mają pieniędzy

Czy miasto w zimie rezygnuje z bezpieczeństwa na drogach? - pyta Oliwer Kubicki, jeleniogórski radny PiS-u. Chodzi o zasypane pasy włączania się do ruchu przy alei Jana Pawła II. - Nie ma na to pieniędzy, koszty odśnieżania są gigantyczne – odpowiada Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Te pasy wybudowano w dwóch celach: poprawy płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa – zauważa Kubicki. - W Jeleniej Górze na Jana Pawła II od ataku zimy pasy włączania się do ruchu nie istnieją! Więcej – nie istnieją również pasy do skrętu w prawo. Firma odpowiedzialna za odśnieżanie zupełnie zrezygnowała z usuwania z nich śniegu! Uważam, że to niedopuszczalne. To zaniedbanie, które może doprowadzić do nieszczęścia.

- Nie są odśnieżane i prawdopodobnie nie będą aż do końca zimy – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Dlaczego? - To są setki metrów sześciennych, na których zalegają tony śniegu. Nie stać nas na ich usuwanie. Gdyby tam była warstwa 5-10 cm, to pewnie zostałaby usunięta. Ale teraz rozkuwanie tego lodu to gigantyczne koszty.

Jak mówi, za odśnieżanie w listopadzie MZDiM zapłacił 700 tys. złotych. - To były ostatnie pieniądze, które mieliśmy na to zadanie w tegorocznym budżecie – powiedział. - Za grudzień będziemy musieli zapłacić z przyszłorocznego budżetu.

Jak szacuje, faktura za odśnieżanie w grudniu będzie o znacznie wyższa – na ok. 3 mln złotych.
- Na zimowe i letnie utrzymanie dróg w przyszłorocznym budżecie mamy zapisane 5,7 mln złotych. Jeśli z tych pieniędzy weźmiemy 3 miliony, zostanie nam niewiele. Będziemy musieli zwrócić się do miasta o zwiększenie tej kwoty.

Co dalej? O. Kubicki obstawia przy swoim i twierdzi, że złoży w tej sprawie interpelację u prezydenta Marcina Zawiły.

Zdjęcia - Oliwer Kubicki.

 
Nie odśnieżają, bo nie mają pieniędzy
Nie odśnieżają, bo nie mają pieniędzy
Nie odśnieżają, bo nie mają pieniędzy

Komentarze (19)

mamy drugi dzień zimy i skończyło się siano na utrzymanie dróg. Po takich zapewnieniach "ODPOWIEDZIALNYCH" za ich utrzymanie zimowe co do gotowości, wręcz buta, nasuwa się propozycja, aby ludzie ci, wybitni ekonomiści i znawcy tematu, złożyli się i dalej akcję zimową prowadzili za swoje pieniądze.Jest idealna sytuacja aby nowy Zarząd Miasta pozbył się tej wszelkiej maści cwaniaków, speców od wszystkiego i do niczego, dał szansę ludziom młodym, ambitnym i niezdemoralizowanym,dalej tak nie może być !!!!!!!!!!!!!!!!!

Kubicki próbuje za wszelką cenę zaistnieć w mediach, śnieg to super temat. Zawsze będzie coś źle. A może jakiś bardziej ambitny temat panie Radny?

oliwerek jak i reszta pisuarów jakby doszli do wladzy to by zatrzymali snieg, i dziadka mroza na rogatkach jeleniej góry.

Jak nie będę miała pieniędzy to mogę niezapłacić podatków?????

Ciekawe do robią inni radni?
Do roboty by się wzięli.

Proponuję, żeby łopaty wydać wydać wyborcom pana Zawiły i pana Obrębalskiego. Niech wspomagają swoich idoli. Krzychowi wydać największą.

jeżeli brak pieniędzy na odśnieżanie miasta, to skąd się wzięły pieniądze na odsnieżenie placu wokół Ratusza?

Proponuję, żeby wyprowadzić tych, co mówią, że nie mają pieniędzy i niech się przejdą chodnikami parę metrów od koryta, bo miasto jest trochę większe niż plac wokół ratusza.

no i mamy rządy nowej miotły ,sobie dał podwyżke ,a na drogi brak pieniędzy niedługo w Jeleniej gorze to tylko będą wrony raiwan robić ,bo to miasto to tylko miedzy marketami żyje ,im dalej dworca kolejowego to wymarłe dzielnice .

Dla mnie to jest totalnie bezsensu, nie ma pieniędzy?! A co mnie to obchodzi! Płacimy podatki i to nie nasz problem. Mieszkamy w rejonie górskim i wiadomo, że na odśnieżanie idzie znacznie więcej pieniędzy niż gdzie indziej. Nie dociera do mnie tłumaczenie p. Bigusa...

MPGK i MZDiM - W ogóle nie jesteście przygotowani do odśnieżania, nie macie planu działania tylko kręcicie się dookoła i próbujecie coś robić aby wyglądało że cokolwiek robicie, czego przykładem są wspomniane pasy! gdyby na początku byście sobie poustalali to nie byłoby problemu a w mieście byłyby mniejsze korki. Jak biadolicie że nie ma pieniędzy to w następnym roku biadolicie, że nie ma piasku, że sól trudno dostępna albo te gadanie miksujecie w jedną kupę i podajecie w odpowiedzi do prasy... Zapytam: What the fuck???

W firmach to byście wylecieli na zbity pysk za takie zachowania, ale macie ciepłe posadki i to już w ogóle jest dla was sukces życiowy a robota się sama zrobi. I teraz sobie odpowiem na moje pytanie: Czy stoi czy leży pensja się należy!

kiedy śnieg był niezmarznięty, na mieście nie widziałem żadnego pługu, natomiast kiedy roztopił się i przymarzł usuwanie jego jest zbyt kosztowne.

Czyżby w nowym budżecie na 2011r. nie przewidziano środków na odśnieżanie?

I jeszcze dwie rzeczy:

Co na taki stan rzeczy Policja?! Co z bezpieczeństwem ruchu? Kto odpowie jeśli komuś stanie się krzywda? Czy może kolega koledze nie będzie podkładał świni i sprawę przemilczy do końca zimy?

Cytuję: "- Nie są odśnieżane i prawdopodobnie nie będą aż do końca zimy – mówi Jerzy Bigus"
To jest jego opinia i jego rozkaz, tak?! Tak będzie jak pan Bigus powie i basta!!! Za takie teksty powinno się wylecieć z roboty, to jawna kpina z ludzi mieszkających w tym mieście...

Plac Ratuszowy jest odśnieżony od strony gdzie stoją auta urzędników,
od strony "Neptuna" śniegu po pachy.

pług odśnieżał chodnik i całą zawartość śniegu zepchnął na ... przejście dla pieszych, obok ok. 10 m przystanek autobusowy ładnie odśnieżony tylko nie można do niego dojść.
Szkoda,że w mieście nie ma gospodarza, tylko jest prezydent.

są bliskie granicy ustawowej, można do końca kadencji przebimbać.