To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kredytowa pętla na szyi Magdy

Kredytowa pętla na szyi Magdy

Jak uzyskać ponad 200 tysięcy złotych kredytu, gdy się ma 1200 złotych dochodu? To proste – wystarczy wziąć wiele małych kredytów w kilku bankach. Nie trzeba żadnych zabezpieczeń i żyrantów. Magdzie się to udało, ale przestała spłacać raty, bo już żaden bank nie chciał dać jej kolejnej pożyczki. Kredytowy wąż zaczął zjadać własny ogon.

Matka Magdy dopiero niedawno dowiedziała się, jak naprawdę wygląda sytuacja finansowa córki. Choć dwudziestopięcioletnia dziewczyna mieszkała z nią pod jednym dachem, to nie wtajemniczała matki w swoje sprawy. Pracowała jako sprzątaczka w jednej z jeleniogórskich firm z wynagrodzeniem 700 złotych. Z powodu inwalidztwa wzroku dostawała też 550 złotych renty socjalnej. Takie dochody były dla banków wystarczające, by udzielać Magdzie kredytów – albo w gotówce, albo na zakupy w systemie ratalnym. Zadłużenie sięga dziś około 250 tysięcy złotych.

Magdy nie ma już w Jeleniej Górze od kilku tygodni. Gdy straciła pracę, a listonosz zaczął przynosić pisma z banków z kolejnymi upomnieniami i wezwaniami do zapłaty rat, wyjechała za granicę. Podobno jest w Niemczech i pracuje.

- Telewizor, laptopy, radia samochodowe, głośniki, nawigacja i inne rzeczy – co ona z tym zrobiła? Przecież nigdy tego do domu nie przyniosła – dziwi się matka dziewczyny, gdy przegląda umowy Magdy o kredyty na zakupy ratalne. I to tylko z tego roku. Lekko licząc na ponad 21 tysięcy złotych.

Ostatnie zakupy z początku października z kredytem na ponad 3 tysiące złotych z Lucas Banku.

Cały artykuł w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 46/2008

Komentarze (1)

Byłbym wdzięczny gdyby redakcja NJ zajęła się tematem na jakich zasadach banki udzielaja kredytów osobom tak zadłużonym. Czy nie sprawdzają ich hstorii w BIK? Czy pracownik banku nie ponosi żadnej odpowiedzialności udzielając takiego kredytu? Przeciez działa on na niekorzyść banku.
Myślę, że opisanie tego procederu mogłoby być ciekawe...