To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

E-coli, zrzucane ścieki - napięcie w Szklarskiej Porębie

 E-coli, zrzucane ścieki - napięcie w Szklarskiej Porębie

Kilka dni temu sanepid wykrył w ujęciu wody pitnej i stacji uzdatniania wody "Huta" bakterie E-coli. Zagrożenie minęło, ale część mieszkańcow zauważa, że do Kamiennej zrzucane są ścieki. - Nic złego się nie dzieje - twierdzi burmistrz Mirosław Graf. Grupa mieszkańców rejestruje od kilku dni zrzuty z oczyszczalni do Kamiennej. Twierdzą, że to co trafia do rzeki, to często są po prostu ścieki,

W minionym tygodniu sanepid wykrył w wodzie uzdatnianej bakterie E-coli. KSWIK po kilku dniach opanował sytuację. Poniedziałkowe próbki wody pobranej ze stacji dały pozytywny rezultat. - Tamto ujęcie jest łatwo dostępne. Niewielki jednorazowy czynnik może zmienić jakość wody - mówi Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. Zapewnia, że jest w stałym kontakcie z sanepidem i KSWiK.

 

Co do jakości pracy KSWiK poważne wątpliwości ma grupa mieszkańców zaangażowana w zbieranie dowodów w sprawie spuszczania do rzeki nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni. - Rejestrujemy co jest zrzucane z oczyszczalni ścieków do Kamiennej. Śmierdząca brudna ciecz, która często trafia do rzeki, na pewno nie zostala poddana oczyszczeniu. Dzieje się tak kolejny raz, kiedy w Szklarskiej Porębie jest szczyt sezonu turystycznego - mówi Joanna Misiewicz- Krogsgaard. Dodaje, że tym razem susza, niski stan Kamiennej, sprawiają, że zrzuty są bardziej dokuczliwe - rzeka w większym stopniu zmienia kolor i smród jest intensywniejszy. Dodaje, ze oczyszczalnia ścieków w Szklarskiej Porębie, jak ustaliła, jest przygotowana na obsługę 9 tysięcy osób. Tymczasem teraz w szczytowych momentach w mieście przebywa nawet do 20 tys. mieszkańców i turystów. 

 

Grupa ludzi monitorujących społecznie rzekę jest zdeterminowana, aby ze swoimi argumentami wyjść poza lokalne instytucje. - Tu nie ma woli, żeby problem zdiagnozować i go rozwiązać - mówi Joanna Misiewicz-Krogsgaard. W jej ocenie sprawa funckjonowania KSWiK nie sprowadza się jedynie do podejrzanych zrzutów niedoczyszczonych ścieków. Była kandydatka na burmistrza miasta podnosi też sprawę ceny wody, którą po jej interwencji zajął się Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. - Według analiz moich i prawników, z którymi współpracuję, w Szklarskiej Porębie cena wody i odbioru ścieków jest nieprawidlowo kalkulowana. Powinniśmy za tę usługę płacić połowę mniej - mówi.

 

Burmistrz Mirosław Graf nie podziela poglądów  grupy mieszkańców miasta. - Wierzę zapewnieniom KSWiK, że wszystko odbywa się w zgodzie z normami, których pilnują też służby ochrony środowiska. Obecne problemy wynikają w dużej mierze z niskiego stanu rzeki - mówi. Krzysztof Ślęzok, dyrektor ds technicznych w KSWiK zaprzecza jakoby do Kamienniej były zrzucane ścieki z oczyszczalni. - Oczyszczalnia w Szklarskiej Porebie nie jest wcale przeciążona. Mamy tam jeszcze rezerwy - przekonuje odnosząc się do oceny Joanny Misiewicz-Krogsgaard.

Dwa dni temu na wniosek mieszkańców WIOŚ przeprowadził stosowne badania. Wyniki będą znane za kilka dni.

Komentarze (37)

Oczywiśćie, jak zwykle nic się nie dzieje, Tauron zabijaja Bóbr od piątku non stop, prezesik z uśmiechem twierdzi że wszystko jest w porządku, szklarska od dawna spuszcza ścieki wprost do Kamiennej, ale przecież nic złego się nie dzieje, lasy wycinają nam w górach na potęgę, oczywiście tu również nie ma żadnego problemu, wszystko w porządku, tylko my mieszkańcy jesteśmy ciągle problemem dla nich, chcą się kąpać, chodzić po górach (i oczywiście niszczyć chronione gatunki, chyba stąd tyle zakazów w Karkonoszach) i jeszcze wodę czystą w kranach by chcieli, same problemy z tymi ludźmi, biedni decydenci.

Dobrze mówisz dobra kobieto ! ...dlatego mój palec w górę ..dla Ciebie ! ;)

Przestanę jeżdzić i myślę,że inni też zrezygnują z wyjazdów
do Szklarskiej.W latach 70tych do Szklarskiej czy Karpacza
dostała się tylko śmietanka,a dzisiaj, proszę bardzo bez znajomości, ale wszystko po woli niszczą.Można jechać bez
znajomości ale po co?Młodzi biznesmeni.Będzie jeszcze gorzej.

KSWiK drogo i brudno

"po woli" weź się ogarnij inteligentna się znalazła, w sumie się nie dziwię, że masz problem z dojazdem do Szklarskiej Poręby

PROSZĘ RÓWNIEŻ ZROBIĆ PORZĄDEK Z OCZYSZCZALNIĄ W JELENIEJ GÓRZE.
JEST SMRÓD NIE DO WYTRZYMANIA !!!!!!
LATA KRETYŃSKIEGO INWESTOWANIA W COŚ CO ŚMIERDZI POD NOSEM!@!!
I TAK CAŁĄ NOC, NAWET OKNA NIE MOŻNA OTWORZYĆ W NOCY ŻEBY SCHŁODZIĆ MIESZKANIE !!!!!!!
WODNIK POWINIEN ZDROWO ZA TO BEKNĄĆ!

Mieszkańcy w sprawie zanieczyszczania powietrza powinni zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zarząd Wodnika do prokuratury.
Art. 182. Kodeksu Karnego § 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

na pewno skorzystam z pana wiedzy, a może także z usług w tej sprawie. Obecnie dziękuje za informacje.

...beeeeeeeee ..k ! :)

Czyli już ujęcie nie lesny domek a huta ? Może jednak kmieńczyk ? Oj pismaki pismaki. I jeszcze jedno. sytuacja nie została opanowana po kilku dniach a ...na drugi dzień :) Ale to sensacja juz mniejsza.

"Tamto ujęcie jest łatwo dostępne. Niewielki jednorazowy czynnik może zmienić jakość wody - mówi Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby." A co to nie ma strefy ochrony sanitarnej? Jaki jednorazowy czynnik może wg Pana Burmistrza może zmienić jakość wody ? Gdzie jest kontrola wewnętrzna KSWIK ? Co to za nadzór sanitarny Sanepidu, który toleruje że ujecie jest łatwo dostępne itd . Żenujące

ptak może naszczać i przez 15 min może być E-coli - to jest jedrozaowy czynnik

jednorazowy

A co po 15 min ?

hmmm...? gówno:)

W trybie pilnym powinna się zebrać Rada Nadzorcza przeanalizować sytuacje w Szklarskiej Porębie i Mysłakowicach a przy okazji odwołać Zarząd spółki, a później dyrektora technicznego

Jaki interes ma burmistrz Graf w obronie s-ki KSWiK?Nie ma wpływu na ceny wody ani specjalnie na jej działalność[tylko wspólnie z pozostałymi współwłaścicielami],firma ta żle działa,ceny są szalone cały bałagan odziedziczył po Wichniaku,Sokolińskim i członku RN F.Rosiku.Wójt Mysłakowic solidaryzuje się z mieszkańcami a nie spółką i jest to prawidłowa postawa samorządowca i reakcja na nieprawidłowości jakie występują a których nie sposób ukryć bo wypływają.....Panie Mirosławie gmina to mieszkańcy i to ich interes jest najważniejszy nie urzędników.

Jaki interes ma burmistrz Graf w obronie s-ki KSWiK?Nie ma wpływu na ceny wody ani specjalnie na jej działalność[tylko wspólnie z pozostałymi współwłaścicielami],firma ta żle działa,ceny są szalone cały bałagan odziedziczył po Wichniaku,Sokolińskim i członku RN F.Rosiku.Wójt Mysłakowic solidaryzuje się z mieszkańcami a nie spółką i jest to prawidłowa postawa samorządowca i reakcja na nieprawidłowości jakie występują a których nie sposób ukryć bo wypływają.....Panie Mirosławie gmina to mieszkańcy i to ich interes jest najważniejszy nie urzędników.

Myślę że Pan Burmistrz nie ma żadnego interesu a jedynie trzeźwo ocenia sytuację, za takiego człowieka miałem go idąc do wyborów i cieszę się że się nie pomyliłem.

Myślę że Pan Burmistrz nie ma żadnego interesu a jedynie trzeźwo ocenia sytuację, za takiego człowieka miałam go idąc do wyborów i cieszę się że się nie pomyliłam.

.......i wylało się nareszcie to całe G. na Kotlinę Jeleniogórską. Już czas najwyższy by odpowiedzialni za to ignoranci popłynęli z tymi ściekami jak najdalej Dolnego Śląska. To nie jest nieodpowiedzialność i niekompetencja to jest po prostu bandytyzm. Pozwolić na to by najpiękniejszy miejsce w tej części Europy jakim jest Kotlina Jeleniogórska z pasmem przepięknych Karkonoszy... spływała fekaliami!!!! pomieszanymi z palącymi śmieciami. Pobieranie opłaty klimatycznej (teraz miejscowej) jest wyrazem bezgranicznej bezczelności i złodziejstwa...
"Latem smród ścieków zimą smród śmieci. Szklarska Poręba zaprasza" to jest na dzisiaj odpowiednia reklama tego pięknego niegdyś !!!!! Miasta. Panie burmistrzu Szklarskiej Poręby panie Graf, odjedź pan wstydu oszczędź....

W upalną sobotę 08 sierpnia, osobiście widziałam jak pomiedzy godz. 15-16 , na wysokości nieco poniżej niewielkiej tamy na Kamiennej w Szklarskiej Porebie, rzeką spływały ścieki. Smród był niesamowity i woda zrobiła się szara, całkowicie tracac przejrzystość. Trwało to ok. godziny, po czym powoli woda stała się czyściejsza, a wtedy dokładnie było widać wstrętny osad na kamieniach. Szaro brązowy balot pokrył dno i kamienie. To po prostu skandal !!!

No i trzeba to było zgłosić......gdzie jest niewiewielka tama na kamiennej ? Przy jakiej ulicy ? Więcej konkretów proszę

Czas najwyższy pozamiatać w Karkonoszach. Czas na nowych ludzi, takich co naprawdę kochają to dzieło natury.Czas na wymianę, to jest za piękne miejsce, by je niszczyć i degradować. To nie jest tylko Wasze miejsce, to należy do Nas wszystkich i wszyscy jesteśmy tutaj tylko PRZECHODNIAMI !!!. 1366 rok, w którym powstało to miasto - 1946 rok, to początek powolnej degradacji miasta i środowiska. Przesadzam ???. To zacznijcie studiować historie Szklarskiej Poręby (Schreiberhau). Czym było i czym się stało. Proszę o to, by Ci co naprawdę kochają swoje miasto nie pozwolili na całkowite zdziadzienie. Karpacz i Świeradów Zdrój kwitną , Szklarska Poręba (mając najpiękniejsze widoki) w ich cieniu więdnie.

Jaka płaca taka praca...w KSWiK dobrze zarabia tylko prezes.

ech, w szklarskiej taki kłopot ze sciekami, wiec nie będę im obciązał oszyszczalni tylko pojade od razu do harrachowa, tak jak zimą

A wodnik szuwarek kase w kieszeń za filtry oczyszczające ścieki i zacieera łapki, no to teraz Heniu jesteśmy ustawieni do końca życia nam starczy pieniędzy.

Do c&p | 13 sierpnia, 2015 - 10:01
BARDZO TRAFIONY WPIS!!!POPIERAM W 100000000%

Tłumaczenie GraFa to jest jak stać przeciw mieszkańcom. Sam nim jest chyba, że nie płaci rachunków ani nie pije tej pozornie wygladajacej czysto wody. A jego wnuki co?! Mogą podziękować dziadzusiowi za syf w kranach i rzekach. Następny skazał nas na gowno mających do powiedzenia. Ta Szklarska to miasto upadłe. Uważam, ze kupili sobie Grafa jak innych szkoda, bo liczyłam że ten człowiek w końcu coś zmieni.
Podoba mi się P.Asia walczy o Szklarska jak o swój dom, a już jest dawno po wyborach. Raczej ciężko powiedzieć, że nic nie działa, albo że działa przeciwko mieszkańcom.

Taką samą sytuację mamy w Świeradowie. Mimo reportaży w TVN24, wielu dyskusjach proceder trwa nadal. Przy niskim poziomie wód rzeka śmierdzi, a w Czerniawie położono aż 5 km kanalizy.Rewelacja.

Wstyd mi jest i bardzo żałuję , że oddałam w wyborach swój głos na Grafa . Obiecywał, że zrobi w gminie audyt i nie zrobił . Obiecywał, że rozliczy rządy Sokolińskiego i nie rozliczył. Obiecywał, że rozliczy Spółkę Sport i nie rozliczył . Obiecywał, że rozliczy urzędników z ich pracy . Nie rozliczył .Obiecywał, obiecywał i co i g.wno takie samo jak to spuszczane do Kamiennej . Panie Graf jest pan słabym burmistrzem, kiepskim gospodarzem i człowiekiem bez klasy . Taka jest prawda !

Wstyd mi jest i bardzo żałuję , że oddałam w wyborach swój głos na Grafa . Obiecywał, że zrobi w gminie audyt i nie zrobił . Obiecywał, że rozliczy rządy Sokolińskiego i nie rozliczył. Obiecywał, że rozliczy Spółkę Sport i nie rozliczył . Obiecywał, że rozliczy urzędników z ich pracy . Nie rozliczył .Obiecywał, obiecywał i co i g.wno takie samo jak to spuszczane do Kamiennej . Panie Graf jest pan słabym burmistrzem, kiepskim gospodarzem i człowiekiem bez klasy . Taka jest prawda !

Tłumaczenie GraFa to jest jak stać przeciw mieszkańcom. Sam nim jest chyba, że nie płaci rachunków ani nie pije tej pozornie wygladajacej czysto wody. A jego wnuki co?! Mogą podziękować dziadzusiowi za syf w kranach i rzekach. Następny skazał nas na gowno mających do powiedzenia. Ta Szklarska to miasto upadłe. Uważam, ze kupili sobie Grafa jak innych szkoda, bo liczyłam że ten człowiek w końcu coś zmieni.
Podoba mi się P.Asia walczy o Szklarska jak o swój dom, a już jest dawno po wyborach. Raczej ciężko powiedzieć, że nic nie działa, albo że działa przeciwko mieszkańcom.

Aborygeni w Szklarskiej są przyzwyczajeni do coli w wodzie ,szkoda tylko turystów.

Bo burmistrz powinien zarabiać tyle co większość mieszkańców czyli ok.1650 wtedy by cena wody zmalała jak by musiał 500pln zapłacić za nią.

wioś napisał że jest w pożądku a śnięte ryby na zatoczce przy objazdowej to z nieba spadają?jestem ciekawy kto zarybi odnowa Kamienną bo pzw szklarska coś cicho siedzi,pewnie ktoś wziął w łape albo komuś kieszeń urosła,klasyka w szklarskiej porębie

Słuchajcie to jest naprawdę jakąś masakra.
Niedawno w Świeradowie była podobna sytuacja, tylko że tam prywatne instytucje wlewały szambo do rzeki, a tutaj nasz kochany świecący przykładem, zawsze mający racje, przemiły, wyrozumiały WODNIK.
Ta sprawa nadaje się do TVN24. Nic tylko czekać aż zjadą się ich samochody do Szklarskiej Poręby. Trasa Jelenia Góra - Szklarska Poręba. Piękne widoki, panorama Karkonoszy zaprasza, można się zakochać. Jedziemy dalej, po kilku kilometrach wita nas niesamowity zapach szamba, czy to ma być wizytówką Szklarskiej ? Powiniśćie się wstydzić, ludziska z Wodnika.Dotacje to szybciutko zgarneliscie na kanalize, a teraz co tylko rączki zacieracie ? Żenada !!!!!!!!
Przez was to miasteczko turystyczne zrobi się wyśmiewiskiem dla całej Polski, i nie tylko. Powinni was powyżucać z tych baraków do kas di Biedronki, bo tylko tam się nadajecie. No tak wy z turystyki nie żyjecie, więc co wam tam. Co mają powiedzieć Pensjonaty położone blisko waszego zapachu ? Przecież ci ludzie powoli bankrutują , idą na dno,przez takią potęgę jak wy.Świecicie przykładem, ale dla kogo ? Teraz wszystkie obiekty będą spuszczać szamba do rzek ,bo uznają że tak to ma być,taki zwyczaj. Wstyd na całą Polskę. Zrobicie większe zainteresowanie w Europie, niż nasz Złoty Pociąg. Nikt tu nie bedzie chciał przyjezdzac do Szklarskiej, nie kumacie tego ????
Macie najdroższą wodę w Polsce. Ja nigdy już nie zapłacę klimatycznego, za co ???? Za te zapachy? To każdemu rolnikowi musialbym płacić. Jedna sprawa trafi do sądu o klimatyczne,to reszta sama pójdzie.Kto tą brakującą kasę odda do gara w Szklarskiej???? Znowu będzie płacz i lament że turystów niema . Pamiętajcie, jeżeli spadnie turystyka to to jest wasza wina,nie szukajcie powodów. Nie chce mi się już nawet pisać. Jedno jest pewne, samochody TVN24 już się szykują ;-) Zobaczymy wasza g****e miny.