To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Były senator prawomocnie skazany na 1,5 roku więzienia

Były senator prawomocnie skazany na 1,5 roku więzienia

Józef Pinior - legenda Solidarności, a w latach 2011 – 2015 senator z okręgu nr 2, obejmującego Jelenią Górę oraz powiaty: karkonoski, kamiennogórski, jaworski i złotoryjski – trafi na półtora roku do więzienia. To wyrok w sprawie korupcji, dotyczącej m.in. budowy jeleniogórskiego centrum handlowego. Za kraty trafią także asystent senatora i dwóch biznesmenów.

Wyrok w tej sprawie, rozpatrując apelacje wszystkich stron postępowania, wydał dzisiaj Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Utrzymał on w mocy orzeczenie sądu I instancji, który skazał J. Piniora na 1,5 roku więzienia. Zasądzono także 5 tys. zł grzywny, zwrot przyjętych korzyści i koszty postępowania.
Prowadzący sprawę sędzia SO, uzasadniając wyrok stwierdził, „z całą stanowczością, że charakter tej sprawy nie ma wymiaru politycznego”, a także, że „wyrok jest jasnym sygnałem ze strony wymiaru sprawiedliwości o braku akceptacji dla tego typu działań, a wszyscy obywatele tego kraju są według prawa równi”.
Józef Pinior, wypowiadając się po wyroku SO, ocenił, że „wyrok świadczy o upadku polskiego wymiaru sprawiedliwości w państwie PiS i zostanie w historii jako symbol hańby, tego co PiS zrobił z wymiarem sprawiedliwości” (za „Gazetą Wyborczą”).
Były senator (a wcześniej europoseł) Józef Pinior (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) oraz jego asystent byli oskarżeni o to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł. Mieli za te pieniądze, korzystając ze swoich wpływów m.in. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, czy w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, doprowadzić do korzystnych dla wręczających łapówki biznesmenów prowadzących w jednym przypadku budowę centrum handlowego w Jeleniej Górze, a w drugim zabiegającym o otwarcie kopalni kruszywa w Lądku Zdroju.
Śledztwo w tej sprawie prowadził Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. J. Pinior został zatrzymany wraz z innymi osobami pod koniec 2016 roku. Były senator usłyszał zarzuty korupcji i płatnej protekcji. Dowodem były podsłuchy. W 2017 roku usłyszał też zarzut oszustwa. Niemal dokładnie rok temu zapadł wyrok I instancji.
Józef Pinior nie przyznawał się do stawianych mu zarzutów, wskazując na polityczne motywy procesu. Składając apelację zwracał przede wszystkim uwagę, że sąd I instancji nie zbadał wiarygodności nagrań stanowiących podstawę oskarżenia i nie wziął pod uwagę dowodów na niewinność oskarżonych. Odwoływała się też prokuratura, uznając wyrok za zbyt łagodny. W sądzie domagała się kary więzienia na 3,5 roku.
Józef Pinior nadal zapewnia o swojej niewinności i zapowiada starania o kasację, a w razie niepowodzenia chce udowodnić swoja niewinność przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

 

Komentarze (34)

Do pierdla złodzieja paskudnego

Pinior ,tyPOwy POwiec.Wszyscy winni tylko nie on.Właki tańce hulańce swawole....
Kiedy Schetyna organiuzzuje marsze P Oparcia i pikiety POd zniewolonym niewolnymi sądami?W kolejce czeka trzech Sławków

Po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot? Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego

Nie ma większego złego nad kulawego hitlera kałczyńskiego.

Gdzie jest wrak? Gdzie jest wrak? Kaczyński do raportu!

Kaczyński nie ma nic na sumieniu w przeciwieństwie do twoich towarzyszy, bolszewicki obesrancu

Rudy zastawił go,za POsadę u ruskiego agenta

Towarxysz hitler Liliputin dał Narodowi przejrzysty przekaz:
- To ja jestem szefem wszystkich szefów i nikt mi teraz nawet TSUE nie podskoczy.
- Przewodnią siłą narodu jest PiS, moja partia.
- Weźmiemy za mordę wszystkich oprócz oczywiście nas, naszych rodzin, naszych kumpli i naszych stronników,
- Wkrótce przejmiemy media i sądy tak jak przejęliśmy TK.
- Potem przejmiemy samorządy, wywalimy burmistrzów, prezydentów, wójtów, starostów i marszałków tak jak wywaliliśmy prezesów, zarządy i rady nadzorcze spółek SP, i zastąpimy ich naszymi ludźmi.
- Jeżeli komuś się to nie podoba napuścimy na niego Zero, Julię i Płaszczaka, bo każdy musi przestrzegać prawa, oczywiście oprócz nas, naszych kolesi i kolesi naszych kolesi.

spróbuj chociaż trochę panować nad swoją defekacją...

Po czym się ma taki odlot , strach się bać .Współczuje rodzinie .

Czy ktoś mógłby określić o którą galerię/budowę w Jeleniej Górze chodzi?
Mieszkam już kilkanaście lat poza Polską, ale staram się czytać lokalną prasę ( w formie elektronicznej).
Zwłaszcza że powoli przenoszę cały biznes do kraju...

Chłopie, NIE RÓB TEGO... Rozum cię opuścił?

PiS.bolszewik.Czekista znowu nadaje. Bronisz Piniora i jemu podobnych cwaniaków atakująąc i jątrząc nie na temat kierując uwagę na inne sprawy. I tak z czasem wszystkie te gówna będą spuszczone do kanału, a ci twoi idole trafią do pierdla , albo zakładów zamkniętych.Będziesz ich tam odwiedzał.

Kościółkowe biszkopty w USA piszą że szczepionki to aborty płodów i muszą być zakazane. To biegnę do fryzjera żeby mi oddał moje ścięte włosy. To są przecież ludzkie komórki a więc ludzkie życie. Brutalnie zabite przez fryzjera. To teraz poproszę o pogrzeb dla nich a wcześniej o chrzest, świadectwo z imieniem itp. Trochę tego będzie. Bo średnio mamy ok. 100 tysięcy włosów na głowie a do tego jeden włos ma około tysiąc komórek, znaczy, że to jest 100 milionów żyć ludzkich. To wszystkich cmentarzy w Polsce za mało.

PO-PSL-SLD-TVN= AMBER GOLD i tyle w temacie. A tak piąknie było, a tak bogato było, a tak dobrzw się im żyło, a tu nagle pierdykneło i się skończyło, i dlatego takie DZIKIE WYCIE.

TVN- ie ratuj bo do pierdla pora.

Teraz GANGSTERKA z juni jewropejskiej będzie wyć, że demokracja ZŁODZIEJSKA się skończyła i nastał faszyzm, bo kraśc nie pozwalają.

Pan Profesor Leszek Balcerowicz były Minister finansów z mafi PO-PSL-SLD będzie darł mordę, że trzeba zatrzymac tę DOBRĄ ZMIANĘ.

Oj co to będzie??? Jak to teraz będzie?? Straszno będzie, ciemno będzie. Prawie wszyskie AUTORYTETY MORALNE i Mężowie STANU w pierdlu skończą. A Donek ponoć obejsrany biega bo jego koleś i Minister-- Sławomir Nowak rozpoczoł strzelać z odbytnicy i zaoczeło się masowe KAPOWANIE. Oj co to teraz będzie?????? Kolejny WIELKI AUTORYTET I wielki MĄŻ STANU do pierdla. Oj co to będzie??????? Demokracia ZŁODZIEJSKO MAFIJNA legnie w gruzach. Dlatego taka paniczna ucieczka na NOWĄ UB-cko SB-cką TRATWE RATUNKOWĄ zwoną HAŁABAJA nowy Palikot, albe Rysio Petru. Ciekawe ilu z was da się nabrać poraz kolejny?????? Zobaczymy.

Jeśli Pinior zawinił bezapelacyjnie kara się należy. Tak powinno być bez względu na przynależność partyjną, czy kolesiowski układ. Jeśli kolejna władza będzie chciała być uczciwa, to będzie miała niezły problem. Brak więzień dla uczestników władzy obecnej.
A tak na marginesie. Podobno najtwardszym materiałem na ziemi jest diament. To nie prawda. Jest nim zakuty pisowski łeb.

Śledztwo ws. Piniora rozpoczęło się jeszcze za rzadow PO i w oparciu o podsłuchy CBA, którym kierował szef z nadania PO. Innaczej mogłoby się zakończyć w sądzie jak z inną jeleniogorska posłanką PO, ktorą też oskarżono o korupcję

Człowiek legenda. Cytując klasyka: "kto nie ma pokus". Może ten, który klęczy przed tymże klasykiem w Toruniu, który ułaskawiał "niewinnych" pochyli się nad sprawą ułaskawienia legendy Solidarności. A tak w ogóle, to sprawa co nieco dziwna. Gość uratował 80 milionów złotych przed komuszymi łapami, a połasiłby się na jakieś marne tysiące?. Nie chcę przesądzać co do winy. Może to zemsta pogrobowców PZPR czyli PiS. Trudno tez ufać sądom w dobie dojnej zmiany. Nie wiadomo czy ci sędziowie nie działali na zlecenie i nie wydali wyroku na życzenie swoich zleceniodawców Ziobry i innych komuchów z dojnej zmiany. Ci ludzie nie zawahają się aby zniszczyć wszelkie autorytety i wstawić w ich miejsce miernoty z Żoliborza, Sopotu (+).

Jaka legenda? Układał sobie interesy by w postkomunie mieć klawe życie. Zresztą nie tylko on. Niektórzy księża też.

żadni księża nie mieli takiej potrzeby. W przeciwieństwie do SBeków i komuchów..

Pinior-świnior!

No, Anżej du.pa - zadzwoń wreszcie do kumpla Trumpa. Niech przyśle nowe szczepionki jakimś hamerykańskim samolotem. Pobiegnę go przywitać chusteczką na Okęcie i poproszę o selfie z Premierem! Bo na pewno Pan Premier też tam będzie, tak? Będę bez maseczki. Bo po co?

"Nie trzeba bać się jego i jest w odwrocie"...

Dzięki, Mateusz. Dzięki, Anżej.

A Sasin niech zorganizuje rozlewnię szczypionek na poczcie wolskiej.

Job ich narodowo socjalistyczna pisbolszewicka mat'.

Jeszcze rudego donka niemieckiego pochodzenia powinni rozliczyć za sprzedaż Polski.

Szanowny panie prezesie Kaczyński, czas zmniejszyć te ceny. Czas zrobić coś z akcyzą, z opłatą paliwową" - apelował poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski podczas konferencji na jednej ze stacji Orlenu. Cezary Tomczyk przekonywał z kolei, że litr benzyny mógłby być obecnie tańszy o złotówkę, gdyby "nie zbójecka polityka rządu".

Posłowie opozycji wyliczali, że 60 proc. ceny paliw stanowią marża i podatki. "W 2009 roku baryłka ropy kosztowała średnio 62 dolary. W 2021 r. średnia cena to 55 dolarów. Średnia cena benzyny w roku 2009 to 4 zł 10 gr., a cena diesla - 3 zł 69 gr." - mówił Tomczyk. Jak dodał, obecnie litr benzyny kosztuje 5 zł, a mógłby być tańszy o złotówkę, gdyby "nie zbójecka polityka rządu".

Nareszcie!

Wiolu, daj spokoj

Pinior twierdzi,że jego łapówki były polityczne?
Znaczy się POzuje na więźnia politycznego. Niezły "ćfaniaczek". Pewnie SPOKOKOKO i Bodnar ujmą się za biedaczyną.

Kidawa Błońska na pewno zemdleje.

Pinior, Nowak. Kim oni są w porównaniu z cwaniakami i złodziejami z PISu. Przy nich to pętaki i nieudacznicy i z tego powodu są godni pogardy przez piselektorat.

To jest zemsta piślaków. Pinior wyjdzie za rok a za rok cały KC PIS pójdzie siedzieć czwórami za kratki.