To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Będzie rewitalizacja alei Wojska Polskiego

Będzie rewitalizacja alei Wojska Polskiego

Główna aleja w centrum miasta odzyska swój blask. - Miasto pomoże wspólnotom – zapewniła Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry.

W minionym tygodniu odbyła się pierwsza z serii konsultacji związanych z rewitalizacją kamienic przy ul. Wojska Polskiego.

- Mogę powiedzieć z całą pewnością, że w przyszłym roku rozpocznie się rewitalizacja – powiedziała Zofia Czernow, prowadząca te konsultacje. – Pierwotnie przewidywaliśmy, że pracami będzie objętych 5 – 6 budynków, po ostatnich spotkaniach mamy deklaracje aż 16 wspólnot, które chcą się do tego włączyć.

Miasto wprawdzie nie może dofinansować remontów kamienic znajdujących się w prywatnych rękach. Łatwiej mają właściciele kamienic, które są wpisane do rejestru zabytków. Mogą liczyć na dotację z budżetu państwa lub ubiegać się o środki unijne. Takich budynków przy Wojska Polskiego jest jednak tylko kilka, można je policzyć na palcach jednej ręki.

Czy w tej sytuacji będzie możliwe objęcie pracami wszystkich? – Trudno powiedzieć, bowiem trzeba wyjaśnić kilka spraw szczegółowych, dotyczących nie tylko zapisów konserwatorskich, ale także możliwości zaciągnięcia kredytów – powiedziała Z. Czernow.

Jak mówi, miasto pomoże wspólnotom w uzyskaniu kredytów na rewitalizację kamienic. Obwarowania, jakie stawiają banki, są często dla nich przeszkodą nie do przeskoczenia.

– Będziemy intensywnie poszukiwać wszelkich możliwości ułatwienia systemu kredytowania i rozpocząć prace rewitalizacyjne w możliwie szerokim zakresie – powiedziała.

Komentarze (7)

Po przeczytaniu tego artykułu dowodnie widać, jak wielką stratą dla Jeleniej Góry będzie odejście Zofii Czernow do pracy w parlamencie ;)

Ta baba nawet na odchodnym kłamie jak z nut.

Ta baba nawet na odchodnym kłamie jak z nut.

A dlaczego wspólnotom przy ul. WP trzeba pomagać jakoś nie widzę takiej chęci pomocy innym wspólnotom dokładnie chodzi mi o dojazd do ul Kadetów. Pan prezydent MZ przed wyborami wiele obiecywał po jeszcze więcej a drogi jak nie było tak niema. I tu jakoś pomoc miasta nie jest potrzebna ??? A problemów przybywa teraz oprócz ulicy, oświetlenia dochodzi problem wodociągów i nie wiem jak z siecią ciepłowniczą. Tak że droga władzo proszę o równe traktowanie wszystkich obywateli i spełnianie obietnic.

Panie ROB, Pańska naiwność i brak wiedzy bezustannie poraża! Niech się Pan nie włącza w urzędową propagandę!

W tej czołówkowej kamienicy mieszkałem w latach 60-tych i jak widze od tamtych lat miasto nigdy nic nie zrobiło.Teraz motywują wspólnoty do remontów. A gdzie byli przez tyle lat? do jakiego stanu doprowadzili kamienice czynszowe????? Al. Wojska Polskiego ,dorożki, wozy konne z butlemi/z syfonami/ wody mineralnej w metalowych koszach dzwoniącym na kostce brukowej, tramwaj , zieleń ogródki z kwiatami przyległymi bazpośrednio do kamienic - to była Jelenia Góra.Nie było , nie ma i nie będzie pewnie dobrego gospodarza dbającego o to miasto , by ściągnąć turystów jak dawniej.Bandy młokosów w kapturach, "O" spokoju na ulicach , wyścigi samochodowe po głównych arteriach - to dbałość władz o to miasto.Ściąganie na siłę kasy z kierowców parkujących na prawie wszystkich ulicach , brak darmowych parkingów.Nic dziwnego , że młodzi ludzie wyjeżdżają z tego miasta. Serce się kroi jak człowiek na to wszystko patrzy.

gońcie się wszyscy idę spać.............. :evil: