To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Moja Bośnia” – spektakl w Teatrze Starym w Bolesławcu

Termin: 12 październik, 2014 (Cały dzień) - 14 październik, 2014 (Cały dzień)

„Moja Bośnia”
Teatr Stary, ul Teatralna 1
godz. 19:00

 

W Bolesławcu na Dolnym Śląsku powstał spektakl „Moja Bośnia” jako koprodukcja Fundacji Teatru Nie – Taki z Wrocławia i Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.
Spektakl w reżyserii Jacka Głomba, dyrektora teatru w Legnicy, jest inscenizacją sztuki specjalnie napisanej na tę okazję przez Katarzynę Knychalską. Opowiada o dziejach polskich reemigrantów z Bośni i Hercegowiny, którzy po II Wojnie Światowej osiedlili się w okolicach Bolesławca. Grany będzie w nowo odrestaurowanym Teatrze Starym w Bolesławcu, a pomyślany jest tak, by mógł jeździć po miejscowościach, w których żyją reemigranci. Kanwą dla sztuki stały się właśnie ich opowieści o życiu w Bośni, powrocie do Polski, emocjach i wydarzeniach związanych z wojną bałkańską w latach 90. XX wieku...
„Moja Bośnia” – opis spektaklu

Opowiemy historię polskich emigrantów do krajów byłej Jugosławii, którzy po latach bałkańskiej tułaczki wraz ze swoimi jugosłowiańskimi rodzinami osiedlili się w okolicy Bolesławca.

Spektakl jest opowieścią o lokalnej społeczności, zamieszkującej rejony Legnicy i pobliskich miejscowości. Jak przy każdej lokalnej, ludzkiej historii, wyszliśmy od prostych opowieści o pojedynczych życiach naszych bohaterów, które zebraliśmy w wielogodzinnych rozmowach, odnaleźliśmy w starych dokumentach, pamiętnikach, nagraniach i książkach. Z wyszukanych w ten sposób wzruszających wydarzeń, ale i zabawnych epizodów, utkaliśmy fabułę naszej nowej bolesławieckiej ballady. Tło dla opowieści stanowią wielopokoleniowe bałkańskie waśnie, zakończone tą bodaj najokrutniejszą wojną „nowych czasów” z lat 90. XX wieku. Przyjrzymy się problemom narastających po II wojnie światowej nacjonalizmów, które z wielkiej międzynarodowej areny przeniosą się na wioskowe, polskie podwórka i dzięki temu staną się wyraźniejsze i prostsze, niejako ogołocone z haseł wielkiej polityki. Wyszliśmy od szczegółu i jednostki, by pokazać prawidła, które w wielkim formacie decydują o losach narodów.

Odwołujemy się do historii, kultury i zwyczajów jugosłowiańskich, które w rejonie Bolesławca wciąż są bardzo żywe. Nie tworzymy opowieści folklorystycznej, pokazujemy jednak jak trudne, ale i barwne jest kultywowanie swojej tradycji wśród ludzi, dla których jest ona czasami egzotyczna. Najtrudniejszym wyzwaniem dla opowieści jest dotknięcie bolesnych kart historii narodów bałkańskich, które wciąż przecież stanowią dla wielu tabu. W Polsce pamięć o wojnie z lat 90., tak nagłośnionej przez media, umarła pod natłokiem wieści o międzynarodowych konfliktach i wojnach domowych następnych lat. Chcemy przypomnieć polskim widzom, że wojny to nie tylko wydarzenia medialne, a narody nimi dotknięte przez wiele pokoleń muszą radzić sobie z powstałą w ich wyniku traumą.

 

Moja Bośnia Katarzyny Knychalskiej

reżyseria: Jacek Głomb
scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
muzyka*: Jacek Hałas
ruch sceniczny: Witold Jurewicz

aktorzy: Alina Czyżewska, Magda Drab, Helena Ganjalyan, Marta Karmowska, Jan Kochanowski, Hubert Kułacz, Adam Pietrzak, Albert Pyśk, Bartosz Turzyński, Grzegorz Wojdon

muzycy: LAUTARI TRIO – Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak