To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

III Festiwal dell’Arte: Karol Kozłowski & Jolanty Pawlik; Włodek Pawlik Trio (Wojanów)

Termin: 18 sierpień, 2014 (Cały dzień)

III Festiwal dell’Arte w Dolinie Pałaców i Ogrodów:
Karol Kozłowski & Jolanta Pawlik

Pałac Wojanów
Godz. 17:00

 

Włodek Pawlik Trio
Wstęp wolny
Godz. 19:30
Wstęp wolny

 

Karol Kozłowski - tenor, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Ryszarda Karczykowskiego, Rolando Paneraia, Salvatore Fisichellego, Sylwii Geszty, Heleny Łazarskiej, Claudia Desderiego.
Otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclee (Rumunia, 2005).
W latach 2007-2009 był solistą Opery Wrocławskiej, w której zadebiutował jako Alfred w Zemście Nietoperza J. Straussa. Występował na scenach m. in.: wersalskiego Théâtre Montansier, Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze, Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium i Operze Kijowskiej.
Od 2009 r. jest związany z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. W sezonie 2013/14 artysta wystąpi jako Damazy w Strasznym Dworze S. Moniuszki i młody sługa w Elektrze R. Straussa.
Od 2010 r. występuje jako solista z zespołem muzyki dawnej Capella Cracoviensis, z którą wykonywał muzykę Monteverdiego, Requiem i Mszę c-moll W. A. Mozarta, a także, jako Ewangelista, obie Bachowskie pasje oraz Magnificat pod batutą m. in. F. Bonizzoniego, A. Speringa, A. Parrotta, K. Junghänela i J.T. Adamusa . Śpiewał również w koncertowych wystawieniach dzieł G. F. Haendla: jako Bajazet w Tamerlanie i Lurcanio w operze Ariodante. Kozłowski z upodobaniem wykonuje lirykę wokalną; regularnie gości na festiwalu Kissinger Sommer w Bad Kissingen.
W 2012 r. ukazał się album płytowy, na którym z towarzyszeniem pianistki J. Pawlik, śpiewak zarejestrował cykl pieśni F. Schuberta „Die schöne Müllerin”. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii: muzyka kameralna, otrzymała wyróżnienie pisma "Hi-Fi i muzyka" w rankingu najlepszych płyt z muzyką klasyczną w roku 2012. Ukazały się znakomite recenzje zarówno w mediach polskich jak i międzynarodowych. m.in. w "Opera News" - piśmie wydawanym przez The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.. Karol Kozłowski otrzymał nominację do Paszportu Polityki 2013 w kategorii: muzyka poważna.
 

Jolanta PAwlik jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu oraz w klasie muzyki kameralnej. W czasie nauki w Średniej Szkole Muzycznej im. J. Elsnera przez 4 kolejne lata otrzymywała stypendium im. F. Chopina dla młodych i utalentowanych warszawskich pianistów. Brała udział w Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez T. Nikołajewą oraz J.E. Gardinera w ramach Bachakademie Stuttgart (1991).
Od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. W latach 90-tych pracowała w klasie wokalnej prof. H. Słonickiej. W latach 2000-2011 była pianistką w klasie śpiewu Jadwigi Rappé, w tym czasie realizowała wraz ze studentami wiele projektów koncertowych. Współpracowała również z B. Betley, U. Trawińską-Moroz, J. Artyszem, I. Kłosińską, R. Cieślą, A. Stefanowiczem, a od 2011 pracuje w klasie śpiewu W. Zalewskiego.
Brała udział w wielu Kursach Mistrzowskich prowadzonych m.in. przez R. Karczykowskiego w Radziejowicach, J. Rappé oraz w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Przez wiele lat występowała również na koncertach i konkursach wraz ze swoim synem Łukaszem – wiolonczelistą, zdobywając nagrody i wyróżnienia jako pianistka – m.in. na Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu w 2000 r. Występowała wielokrotnie na Zamku Królewskim w Warszawie na koncertach stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2008 r. wraz z K. Boreczko wystąpiła na inauguracji I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. H. Słonickiej na Wigrach. Współpracowała z Krajowym Biurem Koncertowym. Nagrywała dla Radia i Telewizji; koncertowała we Francji, Niemczech i na Węgrzech.
W 2012 r. ukazała się płyta, nagrana wraz z tenorem K. Kozłowskim - cykl pieśni F. Schuberta "Die schöne Müllerin". Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii "Muzyka kameralna", oraz otrzymała wyróżnienie pisma "Hi-Fi i Muzyka" w rankingu najlepszych nagrań z muzyką klasyczną 2012 r. Uzyskała znakomite recenzje zarówno w krajowych jak również międzynarodowych mediach m.in. w "Opera News" - piśmie wydawanym przez The Metropolitan Opera w Nowym Jorku..

 

Włodek Pawlik Trio to najważniejsza formacja muzyczna, która na przestrzeni kilkunastu lat stanowi motor nieskrępowanych improwizacji, siłę sprawczą nagrań oraz poligon dla muzycznych eksperymentów lidera. Formuła tria z fortepianem i sekcją rytmiczną, ma w historii światowego jazzu bardzo bogatą tradycję - kombinacja trzech całkowicie odmiennych barw, otwierająca rozległe przestrzenie artystycznej swobody dla trzech indywidualności, ale również wielce zobowiązująca i narzucająca wysokie wymagania każdemu z improwizatorów.
Włodek Pawlik Trio znakomicie wpisuje się w światową tradycję i jest jednocześnie wyjątkowym zjawiskiem na rodzimej scenie jazzowej. Występom tria towarzyszy zawsze wielkie skupienie partnerów i koncentracja na najmniejszym detalu wykonania. Nie jest to doraźny skład powołany dla realizacji wybranego projektu, ale prawdziwy zespół z umiejętnie tworzoną przez lidera przestrzenią dla eksponowania własnych osobowości muzycznych i dojrzałości we wzajemnych relacjach partnerów. To właśnie w trio realizowanych jest większość projektów Włodka Pawlika, jest ono inspiracją dla nowych pomysłów i adresatem większości kompozycji, przyjaznym pracy wielu wybitnych muzyków, bez których żadne osiągnięcia nie byłyby możliwe.
Włodek Pawlik Trio tworzą:
- Włodek Pawlik - fortepian
- Paweł Pańta – kontrabasista, basista elektryczny, stały członek zespołów Włodka Pawlika, wchodził również w skład zespołów Andrzeja Kurylewicza i Zbigniewa Namysłowskiego. Jest laureatem nagrody na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Od 1994 r. związany z Polską Orkiestrą Radiową.
- Cezary Konrad – perkusista, współpracujący z wieloma uznanymi muzykami reprezentującymi różne gatunki: od jazzu, przez pop, po muzykę symfoniczną (m.in. Anna Maria Jopek, Edyta Bartosiewicz, Tomasz Stańko). Debiutował w zespole Central Heating Trio, zajmując I miejsce na Festiwalu Jazz Juniors ’90 w Krakowie. Od kilku lat uznawany za najlepszego polskiego perkusistę przez miesięcznik „Jazz Forum”. Przez wiele lat stanowił filar zespołów Zbigniewa Namysłowskiego i Kuby Stankiewicza, z którym w 1994 r. otrzymał nagrodę za Jazzową Płytę Roku magazynu „Jazzi Magazine